2019, 3/Θεσιο Δημοτικό σχολείο "Μαράσλειο" Αθήνα
Πώς λειτουργεί το 3/θέσιο
Στο 3/θέσιο, η ΑΒ τάξη κάνει μάθημα στον ίδιο χώρο, αλλά η καθεμία παρακολουθεί τα αντίστοιχα μαθήματα. Αυτό σημαίνει ότι ο δάσκαλος αναθέτει κάποια εργασία στην Α τάξη, την ώρα που παραδίδει μάθημα στην Β΄ τάξη - και άλλη και συνεχίζει με εναλλαγές ανάμεσα στις 2 ομάδες.

Οι τάξεις ΓΔ και ΕΣτ παρακολουθούν κύκλους μαθημάτων. Συγκεκριμένα, η ΓΔ την μία χρονιά διδάσκεται τα μαθήματα της Γ ή της Δ τάξης, και την επόμενη χρονιά το αντίθετο, ενώ η ΕΣτ την μία χρονιά διδάσκεται τα μαθήματα της Ε ή της Στ τάξης, και την επόμενη χρονιά το αντίθετο (με εξαίρεση το μάθημα των μαθηματικών, το οποίο διδάσκεται πάντα με την κανονική σειρά).
Ας το δούμε με ένα παράδειγμα. Ένα παιδί που εισήλθε στο σχολείο το 2022-23 στην ΓΔ τάξη, θα διδαχθεί πρώτα τα μαθήματα της Δ τάξης και μετά της Γ, ενώ όταν φτάσει στην ΕΣτ θα διδαχθεί πρώτα τα μαθήματα της Ε και μετά της Στ. Τα παιδιά που θα εισέλθουν στο σχολείο το 2023-24 στην ΓΔ τάξη, θα διδαχθούν πρώτα τα μαθήματα στην ΓΔ τάξη πρώτα τα μαθήματα της Γ τάξης και μετά της Δ, ενώ στην ΕΣτ τάξη, θα διδαχθούν πρώτα τα μαθήματα της Στ τάξης και μετά της Ε.
Η επόμενη χρονιά (2024-2025) θα ακολουθήσει το μοτίβο του 2022-2023, η μεθεπόμενη (2025-26) θα ακολουθήσει το μοτίβο του 2023-24 κ.λπ.

Όλες οι τάξεις παρακολουθούν κανονικά τα μαθήματα των διαφόρων ειδικοτήτων (Γυμναστική, Εικαστικά, Θεατρική Αγωγή , Μουσική, Ξένες γλώσσες, Πληροφορική) από εκπαιδευτικούς ειδικοτήτων.

Το 3/θέσιο έχει 3 αίθουσες που βρίσκονται στο υπερυψωμένο ισόγειο του "νέου κτιρίου", δηλαδή στο πίσω μέρος των νεοκλασικών.

Το 3/θέσιο ΔΕΝ διαθέτει πρωινή ζώνη.
Το /θέσιο ΔΕΝ διαθέτει Τμήμα Ένταξης. Οι ανάγκες του καλύπτονται μόνο εάν περισσέψουν ώρες, στον εκπαιδευτικό του Τμήματος Ένταξης του συστεγαζόμενου και συνεργαζόμενου 12/θεσίου.
Τι είναι το Τμήμα Ενταξης