2019, 3/Θεσιο Δημοτικό σχολείο "Μαράσλειο" Αθήνα
Τι σημαίνει Τμήμα Ένταξης

Το Τμήμα Ένταξης είναι μια εξειδικευμένη υποστηρικτική δομή Ειδικής Αγωγής που λειτουργεί σαν χωριστό τμήμα μέσα στο σχολείο, στη διάρκεια της λειτουργίας του σχολείου, και διαθέτει τον δικό του εκπαιδευτικό, ο οποίος πρέπει να έχει πρόσθετα επαγγελματικά προσόντα και κατάρτιση στην Ειδική Αγωγή.

Σκοπός της λειτουργίας του είναι η πλήρης ένταξη των μαθητών στο σχολικό περιβάλλον μέσω ειδικών εκπαιδευτικών παρεμβάσεων και προγραμμάτων.

Το Τ.Ε δέχεται παιδιά από όλες τις τάξεις και έχει στόχο να παρέχει εξειδικευμένη υποστήριξη πρωτίστως σε γνωστικό επίπεδο, αλλά συγχρόνως και στον κοινωνικό, συναισθηματικό και ψυχολογικό τομέα ανάπτυξης των παιδιών με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες και δυσκολίες.