2019, 3/Θεσιο Δημοτικό σχολείο "Μαράσλειο" Αθήνα
Περίπτωση 1.
Στην κλήρωση συμμετέχουν αρκετές οικογένειες με δίδυμα αλλά στην γενική κλήρωση κληρώθηκε μόνο το 1 από την μία οικογένεια. Τότε, στην ειδική κλήρωση το αδερφάκι του θα είναι το 1ο που θα κληρωθεί.
Υποπερίπτωση 1.
Στην κλήρωση συμμετέχει οικογένεια με τρίδυμα, αλλά τη συγκεκριμένη χρονιά, υπάρχει μόνο 1 θέση ειδικής κλήρωσης. Αν κληρωθεί το 1 από τα τρίδυμα, τότε θα γίνει κλήρωση ανάμεσα στα άλλα 2 για την θέση της ειδικής κλήρωσης, και τελικά στο σχολείο θα εγγραφεί αυτό που θα κληρωθεί.

Περίπτωση 2.
Στην γενική κλήρωση, όπως π.χ. το 2023, συμμετέχουν πολλές οικογένειες με τρίδυμα και δίδυμα, και κληρώνεται 1 παιδί από κάθε οικογένεια, τότε η ειδική κλήρωση πραγματοποιείται ανάμεσα στα αδέρφια των τριδύμων και διδύμων που κληρώθηκαν στην γενική κλήρωση, και επιλέγονται όσα πρέπει. Αν π.χ. είναι χρονιά που το σχολείο παίρνει 7 παιδιά, τότε επιλέγεται 1 αδερφάκι. Αν είναι χρονιά που το σχολείο παίρνει 8 παιδιά, επιλέγονται 2 αδερφάκια.

Περίπτωση 3.
Δεν κληρώθηκε κανένα παιδί με δίδυμα ή τρίδυμα αδέρφια. Τότε, η θέση της ειδικής κλήρωσης θα πάει σε παιδί που έχει αδερφάκι στο σχολείο. Αν υπάρχουν περισσότερα παιδιά με αδέρφια από τις θέσεις, π.χ. 3 ή 4 αδέρφια, πραγματοποιείται κλήρωση και επιλέγονται όσα πρέπει. Αν δηλαδή είναι χρονιά που το σχολείο παίρνει 7 παιδιά, επιλέγεται 1 αδερφάκι. Αν είναι χρονιά που το σχολείο παίρνει 8 παιδιά, επιλέγονται 2 αδερφάκια.

Περίπτωση 4.
Αν δεν υπάρχει ή δεν κληρώθηκε παιδί με δίδυμα/τρίδυμα, δεν υπάρχει αδερφάκι ή παιδί εκπαιδευτικού, τότε η θέση της ειδικής κλήρωσης επιστρέφει στην γενική κλήρωση και συμπληρώνεται από εκεί, με βάση τη σειρά κατάταξης. Αν το παιδί που κληρωθεί σε αυτή τη θέση (θέση που επέστρεψε στην γενική κλήρωση) έχει δίδυμο, ΔΕΝ θα εγγραφεί στο σχολείο, διότι πλέον δεν υπάρχει η θέση της ειδικής κλήρωσης (αφού αποδόθηκε στην ειδική).

Τα παιδιά που κληρώθηκαν στην ειδική κλήρωση κατατάσσονται και αυτά με σειρά προτεραιότητας. Αν για οποιονδήποτε λόγο, το παιδί που κληρώθηκε δεν αποδεχτεί τη θέση, τότε καλείται ο 1ος επιλαχών.